Берестове

Берестове — село, центр однойменної сільської Ради, складається з трьох частин, що мають окремі назви: власне Берестове, Вибоєве і Яровицьке. Розташоване за 45 км на північний схід від районного центру і сполучене з ним асфальтовим шосе. До найближчої залізничної станції Царекостянтинівка — 28 км. Населення 4910 чоловік. Сільській Раді підпорядковані також населені пункти Довбине і Сачки.

В X—XI Ст. ст. на території Берестового протягом тривалого часу перебували кочові племена. Від тих часів збереглися 14 кам'яних баб.

Село засноване у 1801 році державними селянами — переселенцями з Полтав­ської та Чернігівської губерній, які спорудили свої оселі біля невеликої річки. Від заростей береста вздовж берегів здобула назву річка, а за її найменуванням — і село. Тоді ж на берегах річок Берестової та Берди, в яку впадає Берестова, засновано не­великі хутори Довбин, Ланців, Тристанові і Сачки, що мали по 5—7 дворів кожний. У 1806 році в Берестовому вже налічувалося 1846 жителів, у т. ч. 1005 чоловіків та 841 жінка.

До 1833 року першопоселенці користувалися такою кількістю землі, яку могли обробити, оскільки вільних ділянок було ще багато. До села прибували все нові й но­ві групи переселенців, серед них — багато втікачів від кріпацтва з північних губер­ній України. У зв'язку із зростанням населення кількість вільних ділянок землі швидко зменшувалась, а 1833 року, коли село стало волосним центром, землю поді­лили на ревізькі душі; Берестове об'єдналося з навколишніми хуторами в одну зе­мельну общину.

У перші десятиріччя XIX ст. в господарстві селян переважало тваринництво, розводили головним чином овець. Зростання промислових міст після реформи 1861 ро­ку посилювало попит на сільськогосподарські продукти, в першу чергу на хліб. У Берестовому, як і в інших селах, головним напрямком господарства стало ріль­ництво, насамперед вирощування пшениці на продаж. Товарно-грошові відносини набагато прискорили процес класового розшарування селянства. За даними перепису 1886 року в селі налічувалося 1332 двори, проживало близько 10 тис. чоловік, що входили до складу двох общин: Берестівської та Вибоєвської. В умовах частих по- сух та невисоких врожаїв у зв'язку з низькою культурою землеробства для прогоду­вання багатодітної сім'ї потрібно було не менше 18 десятин орної землі. Проте, у селі 415 родин засівали до 10—15 десятин, 187 —менш ніж по 5 десятин, а 85 не сіяли зовсім. Більше третини всіх цих господарств були безкінними, а чотири п'ятих не мали ніякого сільськогосподарського інвентаря. Біднота і значна частина середня­ків Берестового — всього 892 двори — через це вдавалися до супряги та найму. За рахунок зубожіння основної маси селянства виділилася заможна верхівка. Багатії, крім власних наділів, орендували близько 4 тис. десятин, у т. ч. 1,3 тис. десятин у сільської бідноти, мали вдосталь власного тягла і реманенту. 22 куркулі викори­стовували в своїх господарствах наймитів-односільчан.

Заможні селяни були основними виробниками товарного зерна. Вони збували його в Бердянську, де відкрили свої контори не тільки російські, а й іноземні пере­купники. З метою інтенсифікації рільництва куркулі почали застосовувати сільсько­господарські машини, а також добрива. Власники Бердянського заводу «Джон Грієвз і компанія» та «Торговельного будинку вдови Матіас і синів» відкрили в селі філіал контори для продажу сільськогосподарських машин. Біднота купувати ма­шини не могла, тому що для придбання, наприклад, букера селянин продавав 50— 60 пудів зерна, а жниварки-самоскидки — 150—160 пудів. Техніку купували і впро­ваджували у виробництво куркулі, одержуючи від того значні прибутки.

На початку XX ст. бідняцькі господарства Берестового, не витримуючи конку­ренції з куркульськими, ще більше розорялися. 1908 року вже 745 родин — 44 проц. всіх господарств — не мали знарядь для обробітку землі, 459 — не мали власного тягла. Це примушувало бідняків іти в найми або шукати заробітків у місті. Сіль­ські глитаї експлуатували 154 наймити. Понад 100 селян працювало на підприєм­ствах Бердянська і Маріуполя. 970 чоловіків і 318 жінок з 722 дворів займалися різ­ними промислами, половина з них — за межами села і навіть повіту.

Нагромадивши значні капітали, куркулі займалися лихварською і підприєм­ницькою діяльністю. Місцевий куркуль Харченко видавав селянам позички з розра­хунку 5 проц. річних. Вже через кілька років у кабалу до нього потрапила значна частина бідняків села. Цей визискувач придбав три економії у різних місцевостях, у т. ч. й у Криму, що разом налічували 680 десятин землі. Багатій Горелік збудував паровий млин та олійницю, де експлуатував 10-12 робітників. Інший глитай мав 4 вітряні млини, брав четверту частину зерна за помел, а наймитам платив копійки. Куркулі Макаренки і Шендрик відкрили цегельно-черепичні заводи, інші — про­довольчі та господарчі крамниці.

Соціальний гніт викликав гострий протест бідняцьких мас. На зміцнення рево­люційних настроїв серед селян Берестового безпосередній вплив мали виступи у бе­резні — квітні 1905 року робітників бердянських заводів (серед них було багато вихідців з села), які провели кілька страйків, вимагаючи політичних свобод, підви­щення заробітної плати і поліпшення умов праці.

Столипінська реформа зміцнила становище заможних селян і посилила розо­рення бідноти. 1908 року в Берестовому налічувалося 14 дворів, які засівали понад 50 десятин кожний, і 190 дворів, що мали по 25—50 десятин посівів. Одночасно близь­ко ста родин, здавши в оренду або продавши свої ділянки, остаточно перетворилися на сільських пролетарів. Під час проведення реформи лише куркулі та заможніші середняки, що становили менше третини загальної кількості населення, змогли викупити у казни свої наділи і вийти із земельних общин, яких стало три. Куркулі, одержавши «відруби», в 1910—1913 рр. заснували хутори Дудуки і Прихленків.


Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від

Берестове